Siirry ylös
21.2.2012 12:00
Kesällä 2011 asuntomessut järjestettiin Keski-Pohjanmaalla Kokkolassa. Etelä-Pohjanmaa tulee vuoroon vuonna 2016 Seinäjoen myötä.

Seinäjoki sai vuoden 2016 asuntomessut

Messujen teemoiksi on valittu rakennetun vesistön sekä pohjalaisen rakennustaidon hyödyntäminen.


Seinäjoen kaupunginvaltuusto päätti messujen järjestämisestä maanantai-iltana.


Messualue sijaitsee osin nykyiseen Simunan ja Huhtalan kaupunginosan asuntoalueeseen sekä Kyrkösjärveen rajoittuvalla alueella. Alue on kokonaan kaupungin omistuksessa ja suuruudeltaan noin 13 hehtaaria. 


Kaupunginjohtaja Jorma Rasinmäen mukaan messut ovat merkittävä mahdollisuus alueen elinkeinoelämälle. Etelä-Pohjanmaalla ei ole aikaisemmin järjestetty asuntomessuja.


- Asuntomessut tuovat saman verran väkeä kuin Tangomarkkinat ja Provinssirock yhdessä ja jättävät arviolta 15 miljoonan euron liikevaihdon Seinäjoelle. 


Asuntomessualue käynnistää samalla Kyrkösjärven ja Törnävän välisen alueen yli 100 000 km2 rakentumisen aivan kaupungin ydinalueella.



Messujen teemat hahmoteltu


Valtakunnallisestikin poikkeuksellinen teema perustuu Kyrkösjärven tulvasuojelualtaan hyödyntämiseen messutapahtuman vetovoimatekijänä sekä messualueen ja tulevan asuntoalueen virkistyskäytön näkökulmasta. Asuntomessualue liittyy virkistyskäytön osalta myös Seinäjoella käynnissä olevaan Kansallisen kaupunkipuisto –hankkeeseen.


Myös pohjalaisen rakennusperinteen hyödyntäminen messujen yhteydessä on luontevaa. Etelä-Pohjanmaan voimakkaaseen rakennustuotantosektoriin kuuluvat mm. hirsitalovalmistajat, puurakentaminen yleisemminkin, teräsrakentaminen, julkisivurakentaminen sekä huonekaluvalmistajat.


Kyrkösjärven ja Jouppilanvuoren alueen elämysliikuntareitistöt ja –kohteet halutaan liittää nekin messualueen toimintaan.


Oheiskohteena esitellään Törnävän vanhaa sairaala-aluetta, joka edustaa historiallisen sairaalamiljöön uusiokäyttöä.



Kustannukset pyritään kattamaan tonttituloilla


Asuntomessujen järjestäminen edellyttää, että alueelle kaavoitetaan ja rakennetaan vähintään kolmekymmentä (30) erityyppistä yhden perheen omakotitaloa ja tämän lisäksi rivi-, pari- ja kerrostaloasuntoja. Asemakaavan laatiminen on laitettu jo vireille.


Kaupunginlakimies Jari Jokinen on ollut kaupungin puolelta mukana valmistelussa.


-Alueen investointikustannukset, noin 3 miljoonaa euroa, tulevat lähes katetuksi tonttien myyntituloilla. Käyttötalousmenot ovat n. 1,5 miljoonaa euroa ja tulot n. 740 000 euroa. Suurin osa käyttötalousmenoista liittyy asuntomessuorganisaation luomiseen, mm. projektipäällikön ja eräiden muiden henkilöiden palkkaamiseen.


Seuraava askel on puitesopimuksen allekirjoitus. Jokisen mukaan sopimus kaupungin ja Osuuskunta Suomen Asuntomessujen välillä allekirjoitetaan lähiaikoina.

-Puitesopimuksen perusteella edetään yksityiskohtaisempaan yhteistoimintasopimukseen, kaupunginlakimies kertoo.

Antti Pulkkinen